Oyun Haberleri

Ekim’de Ne Oynasak?

Valorant VP Oyuneks

Oyun dünyasının en hareketli günleri resmen başladı. Eylül ayında vites yükselten bölüm, Ekim’de bol bol yeni oyun ile karşımıza çıkacak. Biz de her vakit olduğu üzere ayın öne çıkan oyunlarını sizler için listeledik. Kemerlerinizi bağlayın çünkü bu kere hayli uzun bir seyahate çıkıyoruz.

Assassin’s Creed Mirage

(PlayStation 5, Xbox Series X/S, PlayStation 4, PC) – 5 Ekim

Henüz ayın birinci günlerinde bizleri, Assassin’s Creed serisinin yeni oyunu Mirage karşılayacak. Serinin “köklerine” döneceği Mirage, bizleri 9. Yüzyıl Bağdat sokaklarına götürecek. AC tarihinin en eski olaylarını oynama fırsatı bulacağız.

Bu oyundaki ana karakterimiz Valhalla’yı oynayan okuyucularımızın yakından tanıdığı Basim olacak. Basim’in Valhalla’ya kadar olan yolcuğunu, eski AC oyunlarından tanıdığımız mekanikler ile takip edeceğiz. Mirage içerisinde, son yıllarda biraz daha RYO yoluna sapan AC oyunlarının esintisi olmayacak. Tabiri caizse “sek” bir suikastçı oyunu bizleri bekliyor.

Yeni oyunda tanıdığımız bildiğimiz yeteneklerin yanı sıra, evvelce çok sevdiğimiz birtakım mekanikleri de kullanabileceğiz. Oyunu erken oynama bahtı bulan isimler de Mirage için hoş şeyler söylüyor. Bakalım nasıl olacak?

Forza Motorsport

(Xbox Series X/S, PC) – 10 Ekim

Forza serisi, Horizon ile birlikte yeni bir ömür buldu. “Festival” havasında geçen oyunlar pek çok oyuncuya hitap ediyor olsa da, motor sporları tutkunları bir müddettir Motorsport serisinin geri dönmesini bekliyordu. İşte o harika geri dönüş için artık geriye sayım başladı.

Simülasyon odaklı olacak oyunun en değerli yeniliklerinden biri lastik sistemi olacak. Lastiklerin fiziklerini bir yerine altı noktadan örnekleyecek grup bu sayede gerçekçiliğin artacağını öne sürüyor. Aslında oyun boyunca hem yakıt hem de lastik denetimi büyük ehemmiyet taşıyacak. Ayrıyeten yeni Horizon ile birlikte gelen şahsileştirme sisteminin çok daha kapsamlısını yeni Motorsport’ta görebileceğiz.

Çoklu oyuncu modunda idman tiplerinin yanı sıra sıralama cinsleri da kullanılabilir olacak. Oyuncular kendi yakıt ve lastik stratejilerini belirleyerek çok daha “immersive” bir yarış deneyimi yaşayabilecek. Direksiyon setlerinin tozunu silme vakti geldi…

Lords of the Fallen

(PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC) – 13 Ekim

Orijinal Lords of the Fallen, 2014 yılında çıkış yaptığında çok fazla ses getirememişti. CI Games grubu Ekim ayında, souls-like oyunlarına ikinci bir baht vermeye hazırlanıyor. Bir nevi reboot olacak Lords of the Fallen, yesyeni dizaynlar ve çok daha yüksek bir oynanış deneyimi sunmaya geliyor.

Oyun teknik olarak bir reboot olsa da, aslında orjinal kıssadan binlerce yıl sonrasını anlatan bir “devam oyunu” niteliği taşıyacak. 2014 yılındaki oyundan çok daha karanlık bir tona sahip olacağı açıklanan yeni jenerasyon Lords of the Fallen, bir açık dünya sunmayacak. Oyuncular, klasik Dark Souls oyunları üzere kendisine sunulan haritalarda ilerleyebilecek.

Yeni oynuda Mournstead’ın karanlık dünyasına seyahat yapacak ve uhrevi bir misyona atılacağız. Bu misyonda altı farklı “Beacon of Sentinel’i” tekrar aydınlatmamız gerekecek.

Marvel’s Spider-Man 2

(PlayStation 5) – 20 Ekim

Süper kahraman oyunları ortasında çığır açmayı başaran ender işlerden biri olan Marvel’s Spider-Man, kısa bir ortanın akabinde geri dönüyor. PlayStation 5 oyuncularının merakla beklediği devam oyunu, bu ay bizlerle olacak.

Insomniac’ın yeni projesinde hem Peter Parker hem de Miles Morales’in geri döndüğünü göreceğiz. Şimdilik oynanış esnasında bu ikili ortasında seçim yapıp yapamayacağımızı bilmiyoruz. Ama yeni oyunla birlikte Spider-Man dünyasının en ikonik makûs karakterleri geri dönecek: Kraven ve Venom.

Tabii simbiyot Spider-Man’i görmek de başka bir keyif olacak.

New York’ta geçecek oyunun pek çok oynanış imgesi yayınlandı. Hatta bu oynanış manzaraları içerisindeki “hızlı seyahat” mekaniği de bir oldukça konuşulmuştu. Marvel’s Spider-Man 2 şimdiden herkesi heyecanlandırmış üzere görünüyor.

Cities: Skylines II

(PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC) – 24 Ekim

Bir küme belediye (!) tutkunu ise bir müddettir Cities: Skylines 2 için heyecanlanıyor. Birinci oyunun üzerinden tam 8 sene geçti. Hala en düzgün kent kurma simülasyonlarından biri olan oyun, devam oyunu ile tepedeki yerini sağlamlaştıracak.

Cities: Skylines 2, pek çok oyuncunun uzun müddettir istediği yenilikler ile birlikte geliyor. Örneğin yeni oyun artık kendi içerisinde mevsimlere ve bu mevsimlerin beraberinde getirdiği zorluklara konut sahipliği yapacak. Kışın, Ankara’nın ayazını yaşayan kent sakinlerinizi müdafaanız gerekecek. Yolları açmanız ve kar fırtınalarında gerekli müdahaleleri yapmanız beklenecek. Buna ek olarak kentler büyüyecek ve artık devasa metropoller yaratabileceksiniz.

Doğal afetleri de sınırsız formda kullanabileceğiniz oyun, şimdi netleşmiş olmasa da, Xbox Game Pass’e de gelecek üzere görünüyor.

Ghostrunner 2

(PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC) – 26 Ekim

Cyberpunk temasını güçlü mekanikler ve ninja temasıyla birleştiren Ghostrunner serisi, devam oyunu ile geri dönüyor. Birinci oyunu ile büyük muvaffakiyet yakalayan seri, aksiyonun dozajını artırarak geri dönecek.

Yeni oyunda kıssa kaldığı yerden devam edecek. Hatırlarsanız birinci oyunda karakterimiz, insanoğlunun son kalelerinden birinin içerisinde kim olduğunu bilmeden hayatına başlıyordu. The Architect’in yönettiği maceramızda, insanlığın kalan son güç savaşının piyonlarından biri oluyorduk. İkinci oyunda da Ghostrunner olarak insanlığı bu güç savaşından çıkarmaya çalışacağız.

İkinci oyun daha fazla yenilik ile birlikte gelecek. Birinci oyunun akışkan dövüş mekanikleri kendisini özel kılmaya yetmişti. İkinci oyunda da aksiyon dozajının güzelce artmasını bekliyoruz. İlerleyen günlerde oyun hakkında daha fazla bilgi sahibi de olabiliriz.

Alan Wake 2

(PlayStation 5, Xbox Series X/S, PC) – 27 Ekim

Bu ay geri dönecek efsanelerden biri de Alan Wake olacak. Remedy’nin Control ile başladığı cihanın yeni irtibat noktası olacak Alan Wake 2, bizleri korkutmaya geliyor.

Remedy, Alan Wake 2 ile iki farklı dünyayı, iki farklı karakter üzerinden anlatacak. Bunlardan birinde FBI dedektifi olan Saga Anderson’ı canlandıracağız. Anderson, Bright Falls, Cauldron Lake ve Watery bölgelerinde gerçekleşen ayin temelli cinayetleri araştıracak.

Bir yandan da son 13 yılını Cauldron Lake’in altında, Dark Place’te geçiren mükemmel müellifimiz Alan Wake’i oynayacağız. Wake, bu cehennemden kaçmanın yolunu arayacak.

Remedy’nin son yıllarda yaptığı işlere bakarak başlarımızı karıştıracak bir oyunun yolda olduğunu söyleyebiliriz…

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Baldur’s Gate 3 Artık Xbox Series X|S Konsollarda

Geliştirici Larian Studios tarafından Baldur’s Gate 3 oyununun sonunda Xbox Series X|S oyun…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Kojima Productions Yeni Oyunu OD’yi Duyurdu

Microsoft, Haziran 2022’de Hideo Kojima’nın başında bulunduğu Kojima Productions ile…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Jurassic Park: Survival Duyuruldu

Universal, The Game Awards 2023 sırasında 1993 üretimi orjinal Jurassic Park sinemasına bu sefer…
Daha Fazla