Oyun Haberleri

GTA 5 ve GTA 6 Karşılaştırması: Grafiksel Gelişim Ne Düzeyde?

Valorant VP Oyuneks

Dün yayınlanan birinci GTA 6 fragmanının tesirleri sürüyor. Bir yandan beğeni ve izlenme rekorları kırılır iken, bir yandan da tekrar tekrar izleyen oyuncular ise ayrıntıları yakalamaya çalışıyorlar. Tüm bunlardan farklı olarak, bir GTA 5 ve GTA 6 karşılaştırması yapıldı. Bu görüntü ile ortadan geçen vakit zarfında yaşanan grafiksel sıçrayışın ne düzeyde olduğu da gözler önüne serildi.


İlginizi Çekebilir: GTA 6 Fragmanı Rekor Etkileşim Aldı


Karşılaştırma görüntüleri ile tanıdığımız Cycu1 isimli kullanıcı tarafından yayınlanan GTA 5 ve GTA 6 karşılaştırması videosu, son oyunun azami grafik ayarlarında 4K çözünürlükte çalışır halinden benzeri sahnelerin alınması ile hazırlanmış.

GTA 5 ve GTA 6 Karşılaştırması Videosu

Sizin de gördüğünüz üzere, grafiksel kalite, ışıklandırma, yapay zeka karakteri yoğunluğu ve daha pek çok açıdan GTA 5 ile kıyasla büyük bir fark var. Gerçi ortadan geçen vakitte böylesi bir gelişimin yaşanması, beklenebilecek bir şey diyebiliriz.

Bildiğiniz üzere piyasadaki yeni GTA oyunu, çok çeşitli grafik modlarının kullanılması ile göze yepyeni halinden çok daha hoş görünür hale geliyor. Lakin GeForce RTX 4090 ekran kartlı bir bilgisayar üzerinde oynarken dahi teknik problemlerin yaşandığı oluyordu. Her şey bir yana, GTA 5 oyununun PC versiyonu o kadar modalamaya karşın GTA 6 ile karşılaştırıldığında kâfi düzeye ulaşamıyor.

Son olarak, GTA 6, şayet rastgele bir erteleme olmaz ise, 2025 yılında PlayStation 5 ve Xbox Series için satışa sunulacak. Geleneğini devam ettiren Rockstar Games, PC versiyonu için muhtemelen 2026 yılını hedefliyor. Öte yandan, GTA 5 oyunundaki ışın izleme teknolojisini mevcut jenerasyon konsollar ile hudutlu tutan şirket bakalım emsal bir durumu GTA 6 oyununda da uygulayacak mı? Gelişmeleri takipteyiz.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Oyun Haberleri

Palworld 25 Milyon Oyuncuya Ulaştı

Geliştirici PocketPair’ın X hesabından yaptığı paylaşıma nazaran “Silahlı Pokemon”…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

PlayStation VR2 Yakında PC Dayanağı Sunabilir

Sony, PlayStation VR2 (PSVR2) için daha fazla oyun duyuran bir blog yazısında, sanal gerçeklik…
Daha Fazla
Oyun Haberleri

Nightingale ve Pacific Drive, NVIDIA GeForce Now Kütüphanesine Eklendi

NVIDIA GeForce NOW bulut oyun hizmeti Nightingale ve Pacific Drive da dahil olmak üzere…
Daha Fazla