Teknoloji Haberleri

AMD, Samsung’un 4nm Çip Teknolojilerinden Yararlanabilir

Valorant VP Oyuneks

Samsung Foundry, DigiTimes‘ın aktardığı haberlere nazaran AMD’den değerli bir sipariş aldı. Yarı iletken üreticisi, 4nm sınıfı süreç teknolojilerini kırmızı kadronun Zen 5c mikro mimarisine dayalı işlemciler üretmek için kullanacak. Şayet bilgiler doğruysa, bu AMD’nin üretim stratejisinde değerli bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Çip dizaynları yapan AMD, uzun yıllardır üretim için TSMC ile birlikte çalışıyordu. Raporda AMD’nin Zen 5c tabanlı ‘Prometheus’ çipler için iki kontratlı yarı iletken yonga üreticisiyle hareket edeceği söyleniyor. Samsung’un dökümhane kolu Samsung Foundry ile bir mutabakat yapılırsa şirket üretimini TSMC ve Samsung Foundry ortasında paylaştırmış olacak.

Samsung Foundry, Prometheus’un ‘temel’ versiyonlarını 4nm sınıfı süreç teknolojilerinden birinde üretecek. TSMC ise yüksek ihtimalle Prometheus’un ‘daha gelişmiş’ sürümlerini 3nm sınıfı tekniklerle üretecek. Çoklukla AMD ve öbür şirketler farklı süreç teknolojileri ve mimari konfigürasyonları kullanan eserlere farklı kod isimleri verirler. Bu nedenle tek bir mimarinin hem 3nm hem de 4nm ile üretilmesi tuhaf görünüyor. Öteki yandan AMD’nin bilmediğimiz planları olabilir.

Ateş olmayan yerden duman çıkmaz. Şayet gün yüzüne bu türlü bilgiler çıktıysa AMD ve Samsung Foundry ortasında bir mutabakat olması mümkün. Tahminen de geniş kapsamlı CPU üretimi değil de makul çiplerin üretimi (I/O yonga kalıpları gibi) için masaya oturuyorlar.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Zyxel Networks Switch Eserleri, Artan Güç Maliyetlerine Karşı KOBİ’lere Tasarruf Sağlıyor

Zyxel Networks, güç tasarrufu sağlayan switch yelpazesiyle KOBİ’lere güç harcamalarını…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Infinix, PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı Telefon Sponsoru Oldu

Infinix, dünyanın önde gelen espor turnuvalarından PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

2023 The Game Awards Kazananlar Açıklandı

Yeni oyun tanıtımları, fragmanlar ve duyurular ile dopdolu olan 2023 The Game Awards sona erdi ve…
Daha Fazla