Teknoloji Haberleri

Apple CEO’su Tim Cook, kimi meseleleri çözebilmek için AB üyeleriyle görüştü

Valorant VP Oyuneks

Apple, dünyanın en büyük şirketlerinden biri olarak bilinse de, bazen bu büyüklük bile kimi düzenlemelere ve otoritelere karşı koyamayabiliyor. Bilindiği üzere, geçen yıl kabul edilen bir Avrupa Birliği düzenlemesi nedeniyle Apple, kendi şarj portu olan Lightning’e veda ederek iPhone 15 serisinde USB-C kullanmaya başladı. Lakin son gelen bilgilere nazaran, Avrupa Birliği bu bahiste daha fazla adım atmaya hazırlanıyor. Üzerinde çalışılan yeni Dijital Pazarlar Yasası (DMA), Apple’ın App Store üzerindeki monopolünü sona erdirebilir.

DMA, büyük teknoloji şirketlerini denetleyerek dijital dalda adil rekabeti garanti altına almayı hedefleyen bir yasa. Bilhassa Apple eserleri için bu yasa hayli ehemmiyet taşıyor zira Apple, aygıtlarında yan yükleme yapılmasına müsaade vermiyor. Bu durum nedeniyle, kimileri DMA’yı “Apple Yasası” olarak isimlendiriyor.

Apple CEO’su Tim Cook, kimi meseleleri çözebilmek için AB üyeleriyle görüştü

Apple’ı bir şey yapmaya zorlamak elbette kolay değil. Bu nedenle Apple CEO’su Tim Cook, 26 Eylül’de DMA hakkında konuşmak üzere Avrupa Birliği sanayi şefi Thierry Breton ile bir ortaya geldi. Breton, Cook’tan Apple’ın donanım ve yazılım ekosistemini rakipler için daha erişilebilir kılmasını istedi. Breton’a nazaran, Apple aygıt kullanıcıları, rekabetçi hizmet sağlayıcılar ortasında seçim yapma avantajına sahip olmalı.

Apple, daha evvel DMA’yı eleştirmişti ve bu yasanın kullanıcıların kapalılığını riske atabileceğini belirtmişti. Lakin Cook, Apple’ın DMA’ya ahenk sağlamaya kararlı olduğunu tabir etti. Şu an için Apple’ın bu yasaya nasıl karşılık vereceği ve iş yapış hallerinde ne üzere değişikliklere gideceği şimdi belgisiz.

2024’te yürürlüğe girmesi beklenen DMA’nın, Apple’ın iş stratejilerini nasıl etkileyeceğini görmek epeyce değişik olacak.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Zyxel Networks Switch Eserleri, Artan Güç Maliyetlerine Karşı KOBİ’lere Tasarruf Sağlıyor

Zyxel Networks, güç tasarrufu sağlayan switch yelpazesiyle KOBİ’lere güç harcamalarını…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Infinix, PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı Telefon Sponsoru Oldu

Infinix, dünyanın önde gelen espor turnuvalarından PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

2023 The Game Awards Kazananlar Açıklandı

Yeni oyun tanıtımları, fragmanlar ve duyurular ile dopdolu olan 2023 The Game Awards sona erdi ve…
Daha Fazla