Teknoloji Haberleri

Çin’e Özel Üretilen GeForce RTX 4090D İçin OC Takviyesi Olmayacak

Valorant VP Oyuneks

NVIDIA, GeForce RTX 4090 ekran kartını ambargo nedeniyle Çin’de satışa sunamadığı için Çin pazarına özel olarak tasarlanmış bir sürümünü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Ekran kartının GeForce RTX 4090D olarak isimlendirildiği bildiriliyor. Lakin isimler tıpkı olsa da teknik özellikleri için birebirini söylemek sıkıntı.

Bu sürüm AD102 GPU modelini temel alıyor ve isminin sonundaki D harfinin Çin için özel bir mana taşıdığını söylemeliyiz. Bu harfi bir sonraki Çin yeni yılının Ejderha yani Dragon olmasından dolayı eklemişler. Çin’e sevkiyatların bu hafta başlayacağı söyleniyor. Kısıtlamalara bakarak suratının düşürülmesi bekleniyor.

Daha da kıymetlisi Benchlife isimli sitenin yayınladığı bir habere nazaran bu kartlarda sürat aşırtma yani overclock (OC) dayanağı bulunmayacak. Bulunsa bile overclock yapılmasının önemli manada kısıtlandığını söylüyorlar. Hatta bununla kalmayıp TDP bedelinin 450 W yerine 425 W olacağı, TGP’nin ise 450 W mı yoksa 425 W mı olduğu bilinmediği belirtiliyor. Elbette bunun en büyük sebebi potansiyel ABD yaptırımları olsa da tıpkı vakitte kullanıcıların 4800 TOPS kısıtlamasını aşmaya çalıştığını da unutmamalıyız.

Teknoloji dünyasındaki bütün siteler RTX 4090D’nin standart 4090’dan kıymetli ölçüde farklı olduğunu ve tıpkı isimle anılmaması gerektiğini belirtiyor. Bizce de bu hayli hakikat. Pekala ya siz bu mevzuda ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda belirtmeyi unutmayın.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Photomator 3.3 Yeni Bir Evrak Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir belge tarayıcısı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Şoförler Yayınladı

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

MediaMarkt Yeni Mağazasını Atlaspark AVM’de Açtı

MediaMarkt, yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Bu…
Daha Fazla