Teknoloji Haberleri

Electronic Arts, Erişilebilirlik Araçlarını ve Teknolojisini Daha Geniş Kullanıma Açmaya Devam Ediyor

Valorant VP Oyuneks

Electronic Arts kullanımı kolay bir “ışığa hassaslık tahlil aracını” açık kaynak olarak kullanarak ve erişilebilirlikle ilgili, oyuncular için oyun içi manilerin kaldırılmasına yardımcı olan dört tane daha görüntü oyun patentini halka açık hale getirme kelamı vererek erişilebilir görüntü oyunlarını ileriye taşımaya devam ediyor.

Işığa hassaslık tahlil aracı IRIS, EA tarafından müspet oyuna yönelik süregelen kararlılığın bir kesimi olarak geliştirildi ve ışığa hassaslık yaşayan oyuncuları potansiyel olarak etkileyebilecek görüntülerin içindeki kareleri otomatik olarak tahlil edip belirliyor. Birleşik Krallık’taki Epilepsi Derneği ve ABD’deki Epilepsi Vakfı‘na nazaran, dünya çapındaki 50 milyon epilepsi hastasının en az %5’i ışığa hassas ve makul cinste yanıp sönen ışıklara maruz kalmanın tetiklediği semptomlar yaşayan öbür birçok insan da mevcut.

IRIS, erişim kolaylığı göz önünde bulundurularak oluşturuldu ve görsel dijital içerik geliştirenler için anlaşılması süratli tahliller sunuyor. Araç, içeriğin yanıp sönen ışıklar yahut süratle değişen mekansal desenler açısından denetim edilmesini kolaylaştırmakta. Bu tıpkı vakitte geliştiricilerin, geliştirme sürecinin erken safhalarında potansiyel ışığa hassaslık sıkıntıları açısından içeriği tahlil edebilecekleri manasına da geliyor. IRIS halihazırda EA SPORTS Madden NFL 24, EA SPORTS FC 24 ve EA SPORTS WRC’deki muhakkak içeriklerde kullanılıyor ve EA gelecekte ek görsel içeriklerle kullanımını genişletmeyi planlıyor. Yazılımın kodunu burada bulabilirsiniz.

Açık kaynaklı IRIS’e ek olarak EA, dalda bir birinci olan erişilebilirlik patenti taahhüdünü temel alarak dört patentte daha teknolojiyi telifsiz kullanıma sunuyor. Birinci olarak Ağustos 2021’de başlatılan bu taahhüt, EA’in görüntü oyunlarında mümkün olduğunca fazla erişilebilirlik pürüzünü azaltma yahut ortadan kaldırma isteğinin bir kesimi olarak rakiplerine ve geliştiricilere erişilebilirlikle ilgili patentli teknolojilere fiyatsız erişim sağlıyor. Yayınlanan dört patent, oyuncuların oynamasını kolaylaştıran ve oyun içi pürüzleri ortadan kaldıran teknolojileri içeriyor. Bunlar aşağıdaki formuyla sıralanıyor:

  1.  Otomatik Oyuncu Denetimini Devralma: Bir oyuncunun oyunla ilgilenmeyi bıraktığını otomatik olarak algılayan ve oyuncu tarafından denetim edilen karakterini, oyuncunun oyun stiline benzeyen sistem odaklı bir karaktere dönüştüren bir sistem. Bu teknoloji, oyunla çabucak yahut gereğince etkileşime giremedikleri anlar yaşayabilecek engelli (ör. motor, bilişsel, görsel) şahıslara yardımcı olabilir.
  2.  Uyarlanabilir Oyun Eğitim Sistemi: Bu akıllı ve uyarlanabilir sistem, oyunculara oyun içi komutları ve teknikleri her oyuncunun maharetine yahut oyun stiline nazaran nasıl uygulayacakları konusunda rehberlik sağlıyor. Bu teknoloji, bilhassa oyunu oynarken karşılaştıkları belli pürüzleri azaltmayı amaçlayan şahıslara özel rehberlik sağlayarak yardımcı olabilir.
  3.  Rota Navigasyon Sistemi: Birinci olarak Mirror’s Edge Catalyst’te kullanılan bu patent, oyuncuları büyük ve karmaşık oyun ortamlarında yönlendirmek için navigasyon rotaları oluşturan ve navigasyonda yardımcı sınırları görüntüleyen bir sistemi kapsıyor. Bu teknoloji bilişsel ve görsel erişilebilirlik açısından kolaylık sağlıyor ve oyun haritalarında gezinmeyi güç bulabilecek oyunculara yardımcı oluyor.
  4.  Video Oyunları için Animasyonlu ve Şahsileştirilmiş Antrenör: Oyunculara oyun içi ve oyun dışı bilgiler vererek oyundaki performanslarını artırmalarını sağlayan animasyonlu ve şahsileştirilmiş bir antrenör sağlayan bir sistem.

EA Global İlgilerden Sorumlu Kıdemli Lider Yardımcısı Kerry Hopkins, “Patent taahhüdümüz, geçmişi ne olursa olsun herkesin görüntü oyunlarından keyif alabilmesi prensibi üzerine oluşturuldu. Işığa hassaslık aracımız IRIS’i açık kaynak olarak kullanarak ve buna ek olarak, motor, bilişsel, görsel ve/veya öteki manileri olan oyuncuların daha problemsiz bir oyun tecrübesi yaşamasına yardımcı olabilecek ek patentli teknolojinin kullanımını açarak bu taahhüdümüzü geliştirmeye devam ediyoruz. Topluluk genelindeki geliştiricilerin iştirakin önündeki mahzurları ortadan kaldırmasına, dünya çapındaki oyuncular için daha inançlı, daha kapsayıcı, daha erişilebilir ve sonuçta daha eğlenceli tecrübeler yaratmasına imkan sağlamak istiyoruz” dedi.

Bu teknolojinin kullanıma açılması, oyuncuların Electronic Arts oyunlarındaki erişilebilirlik özellikleri hakkında bilgi edinebileceği, tasalarını lisana getirebileceği ve iyileştirmeler için tekliflerde bulunabileceği Electronic Arts erişilebilirlik portalının başlatılması da dahil olmak üzere, evvelki erişilebilirlik teşebbüslerine dayanıyor. Geçtiğimiz yıl EA, daha fazla oyuncunun bir görüntü oyunu yahut aygıtla etkileşime geçmesini kolaylaştıracak altı erişilebilirlik patenti taahhüt etmişti.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Photomator 3.3 Yeni Bir Evrak Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir belge tarayıcısı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Şoförler Yayınladı

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

MediaMarkt Yeni Mağazasını Atlaspark AVM’de Açtı

MediaMarkt, yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Bu…
Daha Fazla