Teknoloji Haberleri

Eski Windows Eser Anahtarıyla Windows 10 ve 11’e Yükseltme Yolu Kapanıyor

Valorant VP Oyuneks

Microsoft, Windows 7 ve 8.x sahiplerinin Windows 10 ve 11’e fiyatsız yükseltme yapmalarına imkan tanıyan metotların yolunu kapattığını açıkladı. Şirketin resmi açıklaması Microsoft Aygıt İş Ortağı Merkezi bağlantı portalında yayınlandı.

Peki bu ne manaya geliyor? Microsoft, 2015 yılında Windows 10’u piyasaya sürerken eski işletim sistemlerini kullanan şahısların fiyatsız formda yükseltme yapmasına imkan tanımıştı. Yazılım devinin atağı doğal olarak Windows 10’u daha cazip hale getirdi, işletim sisteminin kullanıcı sayısı da artış gösterdi.

Bu imkanlar resmi olarak 29 Temmuz 2016’da sona erdi. Lakin bilgisayar meraklıları sonrasında farklı bir yol buldu ya da Microsoft buna müsaade verdi. Windows kullanıcıları, yeni Windows 10 ve 11 ISO’larını indirebiliyordu ve eski sistemlerdeki ‘yedek’ Windows 7 yahut 8.X anahtarlarını kullanarak direkt yükleme yapabiliyordu.

Kötü haber şu ki 20 Eylül 2023’te bu ek mühlet sona erdi. Şirket yeni yürürlüğe koyduğu Windows yükseltme siyasetini şu halde açıklıyor:

Microsoft’un Windows 10/11 için fiyatsız yükseltme imkanı 29 Temmuz 2016’da sona erdi. Windows 7/8 fiyatsız yükseltmesini elde etmeye yönelik yükleme yolu da artık kaldırılmıştır. Fakat Windows 10 kullanıcıları şimdilik Windows 11’e yükseltme yapmaya devam edebilirler.

Kötü haberlerin yanında âlâ bir haber de var. Açıklamada gördüğünüz üzere, Windows 10’dan tıpkı halde Windows 11’e yükseltme yapmaya devam edebileceğiz. Üstteki bildirime ek olarak Microsoft, Windows 11 ile ilgilenenlere işletim sisteminin en az sistem ihtiyaçlarını tekrar hatırlatmayı da ihmal etmemiş.

Windows Central, Microsoft’un Windows 7 ve 8.X kullanıcıları için verdiği kararının gerçekliğini test etti. Hasılı, “eski eser anahtarları hala Windows 11’in üretim yapılarını aktifleştirmek için” kullanılabiliyor. Lakin bu süreç ne kadar devam eder bilinmez.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Zyxel Networks Switch Eserleri, Artan Güç Maliyetlerine Karşı KOBİ’lere Tasarruf Sağlıyor

Zyxel Networks, güç tasarrufu sağlayan switch yelpazesiyle KOBİ’lere güç harcamalarını…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Infinix, PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı Telefon Sponsoru Oldu

Infinix, dünyanın önde gelen espor turnuvalarından PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

2023 The Game Awards Kazananlar Açıklandı

Yeni oyun tanıtımları, fragmanlar ve duyurular ile dopdolu olan 2023 The Game Awards sona erdi ve…
Daha Fazla