Teknoloji Haberleri

HandBrake, NVIDIA ve AMD Kartlar İçin AV1 Dayanağı Kazandı

Valorant VP Oyuneks

HandBrake takımı, kısa mühlet evvel AMD ve NVIDIA’nın yeni grafik işlemcilerinde donanım hızlandırmalı AV1 kod dönüştürme takviyesi ekleyen HandBrake 1.7.0 sürümünü yayınladı. Böylece AMD, NVIDIA ve Intel’in ekran kartlarını kullanarak (yeni nesil) süratlice AV1 kod dönüştürme süreci yapmak mümkün hale geldi. Bununla birlikte, yazılımın yeni sürümü CPU optimizasyonları sayesinde Apple Silicon tabanlı Mac’lerde SVT-AV1 kodlama performansını da dört katına çıkarıyor.

HandBrake, 1.7.0 sürümünden itibaren AMD’nin Radeon 7000 Serisi ekran kartları (RDNA 3) tarafından kullanılan AMD VCN AV1 kodlayıcısıyla uyumlu hale geldi. NVIDIA tarafında ise GeForce 4000 Serisi (Ada Lovelace) grafik yongalarında bulunan 8. Jenerasyon NVENC kodlayıcısına takviye sunuldu.

Daha evvel HandBrake 1.6.0 sürümüyle Xe ve Arc markalı GPU’larda yer alan Intel Xe AV1 kodlayıcısı için takviye eklenmişti. Son güncellemelerle birlikte üç ekran kartı üreticisinin yeni GPU serileri için donanım hızlandırmalı AV1 kodlama imkanı getirilmiş oldu.

HandBrake dünyanın en tanınan kod dönüştürme programlarından biri. Ana avantajı için tüm donanım ve yazılım platformlarında neredeyse tüm yaygın kodekleri desteklemesi diyebiliriz. HandBrake’in yazılım tabanlı SVT-AV1’i her türlü CPU’yu destekleyen çok verimli bir kodlayıcı. Bu da HandBrake’in geniş kullanım alanı sağladığını gösteriyor.

Ek olarak, donanım hızlandırmalı sürece hem daha süratli hem de güç açısından daha verimli. Böylelikle masaüstü bilgisayarların yanı sıra bilhassa pil gücüyle çalışan dizüstü bilgisayarlarda birçok avantaj sağlanıyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Çin’e Özel Üretilen GeForce RTX 4090D İçin OC Takviyesi Olmayacak

NVIDIA, GeForce RTX 4090 ekran kartını ambargo nedeniyle Çin’de satışa sunamadığı için…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Türk Telekom İnternet Tarifeleri 1 Ocak’ta Zamlanacak

Türk Telekom, internet tarifeleri için en son artırımını Ekim ayında yapmıştı. Şirket…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

LG Türkiye, Online Alışveriş Sistemini Kullanıma Açtı

LG Electronics (LG), Türkiye’deki tüketicileriyle buluştuğu kanallara bir yenisini daha…
Daha Fazla