Teknoloji Haberleri

İşte NASA’nın Bennu asteroitinden getirdiği şey

Valorant VP Oyuneks

Basitçe söylemek gerekirse, ajans çeşitli boyutlardaki kayalar, toz parçacıkları ve orta büyüklükteki parçacıklardan oluşan epey geniş bir örnek koleksiyonunu geri getirdi.

Buradaki büyük haber, 4,5 milyar yıllık asteroitten alınan örneklerin beklendiği üzere sadece karbon değil, birebir vakitte su da içermesi. Bunlar Dünya’daki ve muhtemelen öbür her yerdeki ömrün yapı taşlarıdır, münasebetiyle bu çok değerli.

Uzay kayaları ve tozu, bir sürü dost canlısı uzaylı bekleyenler için sıkıcı görünse de, daha fantastik keşifler yapmak için hala çokça vakit var. Bu örnekler 25 Eylül’den bu yana gezegende bulunuyor ve birinci çalışmalar şimdi yeni başladı. NASA, parçacıkları incelemeye devam edeceklerini ve bir tıp kayıt oluşturacaklarını, böylelikle öteki kuruluşlardan bilim adamlarının bir göz atmak için modül ödünç alabileceklerini söyledi. Birtakım örnekler de müzelere gidiyor.

İşte NASA’nın Bennu asteroitinden getirdiği şey

Ek olarak bilim insanları, toplayıcı başlığının, teneke kutu kapağının ve tabanının dışını kaplayan “bonus asteroit malzemesinin” varlığı karşısında güzel bir sürpriz yaşadılar. NASA’nın Johnson Uzay Merkezi yöneticisi Vanessa Wyche, ajansın “kozmostan gelen bu bedelli hediyeyi incelemek” için ek özel araçlarla hazır olduğunu söylüyor.

OSIRIS-REx aslında birinci olarak 2020 yılında Bennu’dan örnek aldı. Bundan sonra uzay gemisi, en sevdiğimiz, ömrü sürdüren mavi mermerin yörüngesine geri dönmeden evvel asteroidi üstten tahlil etmek için 18 ay harcadı.

Bennu, güneş sistemimizin eski bir kalıntısı; NASA’nın söylediğine nazaran, 4,5 milyar yıl evvel oluşan çok daha büyük bir asteroitin parçalanmasının akabinde 700 milyon ila 2 milyar yıl evvel oluşmuş. Methuselah’dan daha eski statüsü nedeniyle bu Bennu modülleri, halihazırda keşfedilen karbon ve su ve gelecekteki bulgular sayesinde aslında bize Dünya’da ömrün nasıl başladığına dair bir pencere açabilir.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Microsoft, Paint için Yeni Özellikler Üzerinde Çalışıyor

Microsoft, Windows 10 ve 11’deki varsayılan fotoğraf ve fotoğraf editörü Paint için çok…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

WhatsApp Android Beta Sürümü, Medya Yükleme Kalitesini Ayarlamaya İmkan Tanıyor

WhatsApp, kullanıcıların fotoğraf ve görüntüleri varsayılan olarak tercih ettikleri kalitede…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Kaspersky Uzmanları, 2022’den 2023’e Kadar Maksatlı Fidye Yazılımı Küme Sayılarının %30 Arttığına Dikkat Çekti

Kaspersky uzmanları tarafından yapılan derinlemesine araştırma, 2022’den 2023’e kadar…
Daha Fazla