Teknoloji Haberleri

Lenovo, AMD Instinct MI300X Hızlandırıcılar İçin Tasarım Dayanağını Duyurdu

Valorant VP Oyuneks

AMD’nin California, San Jose’de düzenlenen Advancing AI etkinliğinde Lenovo İcra Konseyi Lider Yardımcısı ve Lenovo Altyapı Tahlilleri Kümesi Lideri Kirk Skaugen, AMD Lideri ve CEO’su Dr. Lisa Su ile birlikte iki şirketin dünyanın her yerindeki işletmelere yapay zeka için optimize tahliller sunmak üzere iş birliğini genişletmesi hakkında konuştu. Aktiflikte Lenovo, AMD’nin bugüne kadar geliştirdiği en gelişmiş yapay zeka hızlandırıcısı olarak yeni piyasaya çıkan AMD Instinct™ MI300X Hızlandırıcılar için tasarım dayanağını duyurdu.

“Herkes için yapay zeka” vizyonunun bir kesimi olarak Lenovo, piyasadaki en yüksek performanslı ve verimli altyapı tahlillerini sağlayarak her büyüklükteki işletmelere yapay zeka üretkenliği ve sonuçları sunmak için kararlılıkla çalışıyor. Yakında AMD Instinct MI300 Serisi hızlandırıcılardan güç alacak yeni Lenovo ThinkSystem sunucular, yapay zekanın sonlarını zorlamak ve tüm işletmeler için kullanıma alma sürecini kolaylaştırmak için iki şirket tarafından ortak geliştirildi.

2024’ün birinci yarısında çıkması planlanan sunucular, güçlü Lenovo mühendisliğini AMD Instinct hızlandırıcılarla birleştirerek işletmelerin tesirli üretken yapay zeka imkanları için gerekli süreç performansı ve güç verimliliğinden yararlanmasını sağlayacak.

Tasarım konusunda işbirliği, bütün daldaki en geniş kapsamlı iştiraklerden birine ilerliyor. Lenovo yakın vakitte AMD portföyünü klasik raf sunucularının ötesine taşıyarak GPU ana bilgisayar sistemlerine ve Neptune™ sıvı soğutmalı sistemlere genişletti. Şirket ayrıyeten, AMD EPYC™ 8004 Serisi işlemcilerden yararlanarak ihtilal niteliğindeki yapay zekayı direkt bilgi kaynağına getiren yeni Lenovo ThinkEdge SE455 V3 sunucuyu görücüye çıkardı.

ThinkPad, Legion, Yoga ve IdeaPad üzere eserleriyle öncü teknoloji markası olan   Lenovo’nun Altyapı Tahlilleri Kümesi Lideri Kirk Skaugen, bahis hakkında şunları söyledi: “Lenovo, ‘Herkes için yapay zeka’ konusunda kararlılıkla çalışıyor. Lenovo ve AMD’nin gücünü bir ortaya getirmek, her büyüklükteki işletmelere yapay zeka tahlilleri sunma konusunda büyük bir atılım niteliğinde. Üretken yapay zeka, iş yapış hallerini temelden dönüştürüyor ve Lenovo, yeni Yapay Zeka İnovasyon Öncüleri Programı, yeni Yapay Zeka Profesyonel Hizmetlerimiz ve AMD Instinct Hızlandırıcıların harikulâde süreç gücüyle geliştirilen Lenovo ThinkSystem sunucularımızla çok çeşitli sektörel pazarlarda yapay zeka kullanımını kolaylaştırıyor.”

AMD Instinct MI300X hızlandırıcı, eğitimden çıkarıma kadar büyük lisan modellerinin kullanımını desteklemek için uç nokta süreç kabiliyetleri, öncü bellek kapasitesi ve bant genişliği sunuyor. Yeni AMD CDNA™ 3 mimarisinden güç alan hızlandırıcılar, yapay zeka ve HPC (hiperbütünleşik) iş yükleri için FP8 ve sparsity üzere yeni matematik formatlarını destekliyor. MI300X’in Lenovo ThinkSystem platformuna eklenmesi; perakende, üretim, finans hizmetleri ve sıhhat hizmetleri dahil olmak üzere dal genelinde yapay zeka tahlilleri için optimum performansın sağlanmasına yardımcı olacak ve derin öğrenmeyi kullanarak inovasyonu artırmak için daha fazla bilgi elde edilmesine imkan tanıyacak. AMD tabanlı sunucular ve hızlandırıcılarla optimize edildiğinde, Lenovo ThinkSystem sunucularının sağladığı gerçek dünya iş sonuçları dönüştürücü bir nitelik kazanıyor.

Lenovo, üretken yapay zeka, bilgisayar görüşü ve sanal asistanlar üzere yeni uygulamalara imkan tanıyan, yapay zekaya hazır özellikte çeşitli ve kapsamlı bir portföy sunuyor. Lenovo ve AMD, yapay zekayı her büyüklükte şirketin erişimine açık hale getirerek tüm dallarda dönüştürücü bilgi edinme ve süreç imkanları sunuyor. Üretken yapay zekanın kullanıma sunulmasını ve benimsenmesini hızlandırmaya yönelik bu gelişmelerle Lenovo, “Herkes için Yapay Zeka” vizyonunu sürdürüyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Photomator 3.3 Yeni Bir Evrak Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir belge tarayıcısı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Şoförler Yayınladı

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

MediaMarkt Yeni Mağazasını Atlaspark AVM’de Açtı

MediaMarkt, yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Bu…
Daha Fazla