Teknoloji Haberleri

Microsoft, Windows 12’nin ChromeOS Gibisi Hafif Bir Sürümünü Geliştiriyor

Valorant VP Oyuneks

Microsoft’un Windows 12 olarak bilinen büyük bir Windows sürümü üzerinde çalıştığını aylardır konuşuyoruz. Sızıntılara bakılırsa takımlar bir yandan Windows 11’i geliştirmeye devam ederken öteki yandan da yeni sürüm için çalışmalar yürütüyor.

Şimdi karşımızda farklı haberler var. Microsoft ve bölüm ortaklarına yakın farklı kaynaklar, teknoloji devinin Windows 12 ile birlikte Chrome OS gibisi web odaklı bir sürüm daha geliştirdiğini doğruladı. İsmi verilmeyen ama gelişim sürecinden haberdar olan kaynaklar, Microsoft’un Chrome OS’a güçlü biçimde cevap vereceğini düşünüyor.

Bulut dayanaklı Windows 12, masaüstü bilgisayarlardaki klâsik Win32 tecrübesinin yerini almayacak. Daha hafif ve modüler olan sürüm daha çok eğitim alanında kullanılan alt segment aygıtlara yönelik olacak, lakin elbette farklı birçok kişi tarafından kullanılabilir.

Microsoft, yeni kuşak Windows ve web eserlerini geliştirmek üzere “Windows ve Web Deneyimi” isminde yeni bir grup kurduğunu söylemişti. Windows 12’nin hafif sürümü de daha çok web tabanlı olacak.

Öte yandan, Windows 12’nin web tabanlı sürümünde Microsoft Edge ve yapay zekanın ön planda olacağı belirtiliyor. Microsoft bildiğiniz üzere yapay zeka dünyası için büyük yatırımlar yapıyor. Planların temelinde ise Edge’in yer aldığını görüyoruz. Web öncelikli Windows sürümü de şirketin bu çalışmalarından faydalanacak.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Zyxel Networks Switch Eserleri, Artan Güç Maliyetlerine Karşı KOBİ’lere Tasarruf Sağlıyor

Zyxel Networks, güç tasarrufu sağlayan switch yelpazesiyle KOBİ’lere güç harcamalarını…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Infinix, PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı Telefon Sponsoru Oldu

Infinix, dünyanın önde gelen espor turnuvalarından PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

2023 The Game Awards Kazananlar Açıklandı

Yeni oyun tanıtımları, fragmanlar ve duyurular ile dopdolu olan 2023 The Game Awards sona erdi ve…
Daha Fazla