Teknoloji Haberleri

NASA ve IBM Hava Durumu ve İklim Uygulamaları için Yapay Zeka Geliştiriyor

Valorant VP Oyuneks

NASA ve IBM, hava durumu ve iklim uygulamaları için bir yapay zeka temel modeli geliştirmek üzere bir ortaya geldi. Mevcut teknolojiye nazaran değerli avantajlar sunması gerektiğini söyledikleri model için iki şirket Dünya bilimi ve yapay zeka alanlarındaki bilgi ve maharetlerini birleştiriyorlar.

GraphCast ve Fourcastnet üzere mevcut yapay zeka modelleri halihazırda klâsik meteorolojik modellerden daha süratli hava durumu iddiaları üretiyor. Öte yandan IBM, bunların temel modellerden çok yapay zeka emülatörleri olduğunu belirtiyor. Yapay zeka emülatörleri, eğitim bilgileri kümelerine dayalı olarak hava durumu kestirimleri yapabilse de  bunun ötesinde uygulamaları mevcut değil. IBM, hava durumu iddiasının özündeki fiziği de kodlayamadıklarını söylüyor.

NASA ve IBM mevcut modellerle karşılaştırıldığında kendi yapay zekalarının daha geniş erişilebilirliğe, daha süratli çıkarım müddetlerine ve daha fazla data çeşitliliğine sahip olmasını umuyorlar. Bir öbür kıymetli gaye da öteki iklim uygulamaları için iddia doğruluğunu artırmak. Modelin beklenen yetenekleri ortasında meteorolojik olayların kestirim edilmesi, düşük çözünürlüklü datalara dayanarak yüksek çözünürlüklü bilgilerin çıkarılması ve “uçak türbülansından orman yangınlarına kadar her şeye elverişli şartların belirlenmesi” yer alıyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Photomator 3.3 Yeni Bir Evrak Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir belge tarayıcısı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Şoförler Yayınladı

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

MediaMarkt Yeni Mağazasını Atlaspark AVM’de Açtı

MediaMarkt, yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Bu…
Daha Fazla