Teknoloji Haberleri

Nothing’e büyük şok: Güvenlik nedeniyle kaldırıldı!

Valorant VP Oyuneks

Bu hafta başlarında piyasaya sürülen iMessage alternatifi Nothing Chats uygulaması, Google Play Store‘dan kaldırıldı. Uygulamanın ardındaki şirket Nothing, başlangıçta kaldırmanın “düzeltilmesi gereken birkaç hatadan” kaynaklandığını belirtti.

Ancak, güvenlik araştırmacıları tarafından yapılan kapsamlı bir teknik tahlil, uygulamanın kaldırılmasının muhtemelen değerli güvenlik tasalarından kaynaklandığını öne sürüyor. Texts.com’un Kurucusu Kishan Bagaria, bu kaygıları birinci olarak X/Twitter’da lisana getirdi. Daha sonra Texts.com grubu, uygulamanın güvenlik açıklarını detaylı bir halde anlatan bir blog yayımladı.

Yapılan inceleme, Nothing’in servis sağlayıcısı Sunbird’in, sunucularından yönlendirilen iletilerin uçtan uca şifrelemesi hakkında kullanıcıları yanılttığını ortaya çıkardı. Sunbird’in sunucularına gönderilen iletiler şifrelenmiş olsa da, hizmet tarafından oluşturulan JSON Web Token’lar (JWT) diğer bir Sunbird sunucusuna şifrelenmemiş olarak gönderildi ve böylelikle ortaya girme riskine açık hale geldi.

Nothing’e büyük şok: Güvenlik nedeniyle kaldırıldı!

Ayrıca, iletiler Sunbird sunucularında şifresiz olarak depolandı ve böylelikle yetkisiz erişime açık bırakıldı. Texts.com, iki aygıt ortasında değiştirilen JWT’ları ele geçirerek Firebase gerçek vakitli veritabanına erişim sağlayarak bunu kanıtladı. Araştırmacılar, yalnızca 23 satır kod kullanarak JWT token’larını ele geçirebilir ve kullanıcı bilgilerine ve sohbetlere erişebilirler.

Gizlilik problemleri direkt Sunbird’e atfedilebilirken, Nothing şirketi, bu şirketle çalışmayı tercih ettiği ve durumu “hatalar” olarak küçümseyerek durumun ciddiyetini azalttığı için eleştirildi. Apple’ın RCS takviyesi duyurusuyla birlikte, Nothing Chats uygulamasının cazibesi daha da azaldı. Kullanıcılar, Apple ID’leriyle üçüncü taraf hizmetlerine giriş yaparken, şifreleme vaat edilse bile dikkatli olmalıdırlar.

Nothing Chats’ın bu güvenlik tasalarını ele alıp Play Store’a başarılı bir formda geri dönüp dönemeyeceği şimdi bilinmeyen.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Çin’e Özel Üretilen GeForce RTX 4090D İçin OC Takviyesi Olmayacak

NVIDIA, GeForce RTX 4090 ekran kartını ambargo nedeniyle Çin’de satışa sunamadığı için…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Türk Telekom İnternet Tarifeleri 1 Ocak’ta Zamlanacak

Türk Telekom, internet tarifeleri için en son artırımını Ekim ayında yapmıştı. Şirket…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

LG Türkiye, Online Alışveriş Sistemini Kullanıma Açtı

LG Electronics (LG), Türkiye’deki tüketicileriyle buluştuğu kanallara bir yenisini daha…
Daha Fazla