Teknoloji Haberleri

PC Monitör satışları yılın ikinci çeyreğinde geriledi

Valorant VP Oyuneks

Akıllı telefonlar, hayatımızın vazgeçilmez bir kesimi haline geldi. Bugünlerde neredeyse tüm işlerimizi bu 5 ila 7 inçlik aygıtlarla hallediyoruz ve öbür bir esere gereksinim duymuyoruz. Fakat her geçen gün gelen yeni özellikler ve performans artışı bu durumu daha da yaygınlaştırıyor. Bu, akıllı telefon pazarı için olağanüstü bir haber olabilir lakin başka pazarlar için birebir şeyi söylemek güç. IDC’nin yayınladığı son rapor, 2023’ün ikinci çeyreğinde küresel monitör pazarında dramatik bir düşüşe işaret ediyor.

Bu rapora nazaran, pazar, geçen yıla nazaran tıpkı periyotta yüzde 17.1’lik bir düşüş gösterdi. Dikkat çeken bir başka konu ise bu düşüşün belli bir bölge yahut ülkede sonlu olmaması; tüm dünyada gözlemlendi.

Bu periyottaki düşüşün en büyük nedenlerinden biri Covid-19 pandemisi. Bilindiği üzere, pandemi nedeniyle yaşanan kapanmalar, ekonomik varsayımları alt üst etti. Konutta kalan beşerler yeni hobiler edindi, kendi cümbüşleri için ne alabileceklerse aldılar; bu ortada monitörler de bu alışverişler ortasındaydı. Bu trend yaklaşık iki yıl sürdü ve 2022’nin sonunda her şey olağana döndü. Fakat bu periyodun akabinde monitör pazarında negatif bir tesir gözlendi.

PC Monitör satışları yılın ikinci çeyreğinde geriledi

Bununla birlikte, monitör pazarının geleceği bilhassa 2023’ün dördüncü çeyreği için epeyce umut verici görünüyor. Pandeminin getirdiği tesirlerden biri de uzaktan çalışmanın yaygınlaşması oldu. Örneğin, ben de fiziki bir ofise gitmeden evimden bilgisayarımı kullanarak çalışıyorum. Hibrid ve meskenden çalışma modellerinin yükselmesi, çalışanların hem mesken hem de ofis misyonları için birden fazla ekrana muhtaçlık duymasına neden oluyor.

Benim üzere birçok kişi bu durumu yaşadı. Ek olarak, oyun dalı monitör talebi için bir öteki kıymetli etken. Oyuncular, yüksek yenileme suratlarına ve düşük giriş gecikmesine sahip yüksek performanslı ekranlar arayışında. 4K ve 8K panellerin popülaritesinin artması da unutulmamalı. Tüm bu faktörler, olumlu bir eğilimi işaret ediyor.

IDC, global monitör pazarının 2025’ten sonra istikrar kazanacağını öngörüyor. 2024’te, daha süratli paneller, mini-LED monitörlerde artış ve oyun segmentindeki daima büyümeye ek olarak, tüketicilere ve işletmelere ekranlarını yükseltmeleri için daha fazla neden sunacak yeni monitör modellerinin tanıtılmasını bekliyor.

2023’ün ikinci çeyreğinde pazar hissesi açısından en üst beş PC monitör markası sırasıyla Samsung, Dell, HP, Asus ve Lenovo oldu.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Zyxel Networks Switch Eserleri, Artan Güç Maliyetlerine Karşı KOBİ’lere Tasarruf Sağlıyor

Zyxel Networks, güç tasarrufu sağlayan switch yelpazesiyle KOBİ’lere güç harcamalarını…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

Infinix, PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı Telefon Sponsoru Oldu

Infinix, dünyanın önde gelen espor turnuvalarından PUBG MOBILE Dünya Kupası’nın Akıllı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

2023 The Game Awards Kazananlar Açıklandı

Yeni oyun tanıtımları, fragmanlar ve duyurular ile dopdolu olan 2023 The Game Awards sona erdi ve…
Daha Fazla