Teknoloji Haberleri

Veeam Veri Platform 2023, Yeni Siber Muhafaza Yetenekleri ve Yapay Zeka Dayanağı Getiriyor

Valorant VP Oyuneks

Veeam Yazılım, Data Muhafaza ve Fidye Yazılımı Kurtarmada başarılı olan Veeam, Veeam Backup & Replication v12.1 sürümünün yanı sıra Veeam ONE v12.1 ve Veeam Recovery Orchestrator v7’yi de içeren yeni Veeam Veri Platform 2023 ikinci yarı güncellemesinin genel erişime açıldığını duyurdu. Radikal esnekliğe odaklanan Veeam’in bu son sürümü, şirketlerin en kritik bilgilerini korumakla kalmayıp fidye yazılımı ve siber akınlara karşı radikal bir esneklik kazanmalarını sağlamak için tasarlanmış yüzlerce yeni özellik ve geliştirme içeriyor.

Veeam CTO’su Danny Allan, en son Veeam Data Müdafaa Trendleri Raporu’na göre kurumların yüzde 85’inin geçen yıl en az bir fidye yazılımı saldırısına maruz kaldığını ve yalnızca yüzde 16’sının fidye ödemeden kurtulabildiğini belirtti ve ekledi: “Kurumunuzun bir akın durumunda korunmasını ve dirençli olmasını sağlamak, işinizi bu taarruzun tesirlerine karşı bağışık hale getirmenin tek yolu. Yeni Veeam Veri Platform’un Veeam Backup & Replication v12.1’i de içeren 2023 ikinci yarı güncellemesi Veeam’in en yeterli yaptığı şeyi temel alıyor: 450.000 müşterimiz için kesinti mühletini ve data kaybını azaltmak. Bu son sürüm, siber olaylar ve kurtarma ortasındaki en kısa boşluğu sağlayarak müşterilerimizi işlerini sürdürmeleri ve ilerlemeleri için radikal bir esneklikle donatıyor.”

Kurumların yüzde 60’ı yedekleme ve siber grupları ortasında kıymetli ya da büsbütün revizyona muhtaçlık duyuyor ve siber olayların zorluklarına en yakın olan roller ekseriyetle gruplar ortasındaki iştirakten en az şad olanlar. Veeam’in bu son sürümündeki yeni güncellemeler BT, bulut ve güvenlik takımlarıyla fidye yazılımlara karşı birlikte uğraş edecek, onları denetim altına alacak ve fethedecek teknolojiyle birleştirmek için tasarlandı. Yeni özellikler ve geliştirmeler şunları içeriyor:

 • Yapay zeka takviyeli yerleşik Makus Emelli Yazılım Tespit Motoru, fidye yazılımlarının ve makûs maksatlı evrak idaresi faaliyetlerinin anında tespiti için yedekleme sırasında düşük tesirli satır içi entropi ve evrak sistemi tahlili gerçekleştiriyor.
 • Yeni Veeam Threat Center tehditleri vurguluyor, riskleri belirliyor ve bir ortamın güvenlik puanını ölçüyor.
 • YARA içerik analizi, makûs maksatlı yazılımların ortama yine bulaşmasını önlemek için belirlenen fidye yazılımı tiplerini saptamaya yardımcı oluyor; yedeklemelerdeki hassas bilgilerin (PII, PHI ve PCI dataları gibi) varlığını tespit ediyor.
 • Geliştirilmiş yedekleme koruması, yedeklerin ezkaza yahut berbat niyetle silinmesini yahut şifrelenmesini önlüyor; buna ezkaza yedekleme yahut data havuzunun silinmesini önlemek için ek değişmezlik özellikleri ve yeni dört göz unsuru de dahil.
 • Bulut yedekleme için daha fazla güvenlik, daha detaylı IAM müsaadeleriyle yedekleme ve kurtarma misyonlarına en az ayrıcalıklı erişimin yanı sıra Amazon RDS PostgreSQL veritabanları için değişmez yedeklemeler sağlıyor.
 • Security & Compliance Analyzer, kurtarma muvaffakiyetini garantilemek için yedekleme altyapınızın güçlendirilmesini ve data muhafaza yaklaşımlarınızı en düzgün uygulamalara karşı daima olarak doğrular.

Veri yedekleme ve muhafaza yazılımı pazarında dünyanın 1 numaralı tedarikçisi olan Veeam, her ölçekten kurumun müdafaa, müdahale ve kurtarmada tam inançla elde edilebilecek radikal esnekliğe ulaşmasına yardımcı olacak yeni yetkinlikler sunuyor. Bu yeni yetenekler ortasında şunlar yer alıyor:

 • Büyük lisan modelleriyle çalışan ve eser dokümanlarını bağlam olarak kullanan yapay zeka takviyeli asistan, Veeam’in güçlü bilgi birikimine gerçek vakitli erişim sağlayarak verimliliği artırıyor.
 • Nesne depolama yedeklemesi, şirket içi yahut bulut obje depolama bilgileri için güçlü granüler geri yükleme yetenekleriyle kurtarmayı güçlendiriyor ve ultra esnek, değişmez bir yedekleme ile garanti altına alıyor.
 • Amazon S3, Amazon DynamoDB, Azure Blob, Azure sanal ağları ve Google Cloud Spanner’ı korumak için buluttaki iş yükleri genişletildi.
 • Otomatik bulut kurtarma doğrulaması, şirket içi bir iş yükünü Microsoft Azure’a kurtarırken gereken manuel kurtarma sonrası misyonları otomatikleştirerek vakit kazandırıyor.
 • Veeam App for ServiceNow, otomatik olay oluşturma ile evvelden oluşturulmuş bir panoda yedekleme işlerini, oturumları ve geri yükleme noktalarını izlemek için ServiceNow iş akışlarından yararlanarak açık entegrasyon sunuyor.
 • IBM DB2 için yeni eklenti ve IBM Power üzerinde çalışan Linux ve SAP HANA takviyesi, IBM bilgi merkezinde birden fazla yedekleme tahlili muhtaçlığını ortadan kaldırıyor.
 • IBM 3592 “Jaguar” teyp desteği, Veeam’in tüm sistemlerden izole edilmiş bilgi müdafaasını kurumsal ölçekte düşük maliyetli depolama ile birleştirerek güvenlikten ödün vermeden maliyetleri düşürüyor.
 • NetApp ONTAP FlexGroups için büyük hacim takviyesi, PostgreSQL için anında kurtarma ve EMC Veri Domain ve HPE StoreOnce Catalyst Copy data deposunda mahallî yedekleme değişmezliği entegrasyonuyla Genişletilmiş Kurumsal Yetenek.

IDC Araştırma Lider Yardımcısı Phil Goodwin, “Siber kabahatler, giderek daha akıllı ve taarruzları daha sofistike hale gelen siber hatalılar için epeyce karlı bir iş olmaya devam ediyor” dedi. “Bu durum, yedekleme ve kurtarma hizmeti sunan tedarikçiler için çıtayı yükseltti ve bu tedarikçilerin artık eksiksiz bir siber kurtarma özellikleri yelpazesi sunması gerekiyor. Veeam’in yeni duyurusu siber müdafaa yeteneklerinde değerli geliştirmeler sunuyor. Yapay zeka takviyeli yerleşik makûs maksatlı yazılım tespit motoru, tehdit merkezi ve sıfır inanç, Veeam’in müşteri ortamlarını inançta tutma ve akına uğradıklarında süratli bir biçimde kurtarma eforlarını ortaya koyuyor.

Oyun Haberleri

PUBG UC Oyuneks
İlgili Haberler
Teknoloji Haberleri

Photomator 3.3 Yeni Bir Evrak Tarayıcısı İle Birlikte Geldi

Photomator 3.3, macOS teknolojileri kullanılarak oluşturulmuş güçlü bir belge tarayıcısı…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

NVIDIA Desteklenmeyen Ekran Kartları ve Windows Sürümleri İçin Yeni Şoförler Yayınladı

NVIDIA, Kepler mimarisine dayalı eski ekran kartlarını kullananlar ve güvenlik güncellemeleri…
Daha Fazla
Teknoloji Haberleri

MediaMarkt Yeni Mağazasını Atlaspark AVM’de Açtı

MediaMarkt, yeni mağaza açılışlarıyla Türkiye’deki yatırımlarına devam ediyor. Bu…
Daha Fazla